Voron Trident vs. Voron 2.4: Ktorý model si vybrať?

Ak zvažuješ stavbu 3D tlačiarne Voron, určite riešiš dilemu - Voron Trident alebo Voron 2.4? Oba modely ponúkajú vynikajúcu kvalitu tlače a vysokú rýchlosť, ale majú aj svoje odlišnosti. Poďme sa na ne pozrieť.

Voron Trident

  • Novší model, nástupca Voronu 1.8, vydaný v auguste 2021
  • Tradičný CoreXY dizajn, tlačová podložka sa pohybuje po osi Z
  • Jednoduchšia stavba v porovnaní s Voronom 2.4
  • Dostupný vo veľkostiach 250x250x250mm, 300x300x250mm alebo 350x350x250mm
  • Na osi Z používa klasické trapézové skrutky
  • Vďaka umiestneniu tlačovej podložky hore sa vyhrieva menší priestor a udržuje sa vyššia okolitá teplota, čo je vhodné pre tlač materiálov náchylných na teplotu ako ABS, ASA a pod.

Voron 2.4

  • Modifikovaný CoreXY dizajn s pohyblivým portálom a fixnou tlačovou podložkou
  • Unikátny 4-bodový remeňový systém osi Z
  • Zložitejšia stavba než Trident, ale ponúka funkcie ako 4-bodové vyrovnávanie portálu
  • Štandardné veľkosti 250x250x250mm, 300x300x300mm a 350x350x350mm, ponúka väčšiu výšku tlače než Trident
  • Na osi Z používa remene a lineárne vedenie, ktoré by mali byť menej náchylné na kvalitu čínskych dielov

Oba modely dosahujú skvelú kvalitu tlače, ak sú dobre vyladené. Nie je medzi nimi rozdiel v kvalite výtlačkov. Niektorí tvrdia, že Trident môže tlačiť rýchlejšie vďaka fixnému portálu. Ak staviaš svoju prvú tlačiareň, Trident býva odporúčaný ako jednoduchšia voľba.Veľkosť záleží na tvojich potrebách - 300 mm je dobrá zlatá stredná cesta, 350 mm ponúka väčší tlačový priestor, ale spotrebuje viac energie na vyhrievanie.

Chladenie výtlačkov

U Tridentu je vďaka pevnému portálu jednoduchšie pridať bočné ventilátory pre lepšie chladenie výtlačkov, čo uľahčuje tlač materiálov ako PLA.

Môj osobný pohľad

Osobne patrím k fanúšikom Voronu 2.4. Jednak je úžasné pozerať sa na jeho "lietajúci portál" a jeho vyrovnávanie, ale čo je dôležitejšie, ak sa radi v tlačiarni vŕtate, pôjde to lepšie práve u Voronu 2.4.

Trident tým, že má portál napevno a dosť vysoko, nemá veľa priestoru okolo Toolheadu (tlačovej hlavy), a pri servise hotendu či extruderu sa vám bude horšie pracovať. U Voronu 2.4 si môžete ľahko umiestniť toolhead tak, aby sa vám dobre servisoval. Mám na to dokonca vytvorené makro - jedným kliknutím sa toolhead presunie do ideálnej servisnej pozície.

Ďalšou nevýhodou Tridentu je, že PTFE trubička vedúca k vysoko umiestnenému toolheadu môže škrabať horné plexisklo. Existujú na to užívateľské módy, ale osobne Tridenty pre zákazníkov nestaviam. Nová tlačiareň s poškrabaným plexisklom po pár hodinách tlače nevyzerá pri odovzdaní zákazníkovi dobre.

V každom prípade tieto dve nevýhody by som nebral ako dôvod, prečo si Tridenta nepostaviť. Len na ne upozorňujem.

Nech už si vyberieš akýkoľvek model a veľkosť, Voron ti poskytne špičkovú 3D tlač.

Ak máš ďalšie otázky, neváhaj sa ozvať! Rád ti poradím s výberom toho pravého Voronu.